F

Fotografia ślubna to moje główne i ulubione zajęcie, któremu poświęciłem się bez reszty. Moja ostatnie publikacja prezentująca ślub w szczyrku dała mi ogrom satysfakcji. Jednak praca z aparatem to nie jest moja jedyna pasja. Od wielu lat pielęgnuję całkiem sporo różnych zainteresowań. Jedną z pierwszych moich poważnych ambicji była technologia komputerowa. Informatyka a dokładniej specjalizacja inżynieria oprogramowania i systemy sieciowe to pierwszy i podstawowy kierunek studiów, który skończyłem. Możliwe, że właśnie to jest przyczyną mojego ciągłego zainteresowania wszelkimi nowinkami i rozwiązaniami technologicznymi zwłaszcza do fotograficznych zastosowań. W tym miejscu należy również wspomnieć wieloletnią współpracę z  jednym z najlepszych znanych mi specjalistów od systemów operacyjnych typu Unix oraz administratora serwerów korporacyjnych, który nie szczędził mi „wykładów” dotyczących organizacji, archiwizacji i backupu danych. Są to czynności podstawowe, które towarzyszą fotografowi w codziennej pracy. Chciałbym się z Wami podzielić moim prostym sposobem pracy i organizacji fotografii. Oczywiście jest to rozwiązanie jedno z setek i jestem świadom tego, że są dużo sprawniejsze i wygodniejsze sposoby wykonywania tych czynności, ale aktualne jest dla mnie wystarczające i satysfakcjonujące.

Przez lata pracy jako fotograf udało mi się stworzyć ogromną bazę zdjęć. Jako, że darzę każdy materiał ogromnym sentymentem i ma on dla mnie wielopłaszczyznową wartość, nigdy do tej pory nie usunąłem plików RAW z materiałów, które wykonałem – Tak! wiem, że to dla większości ludzi jest śmieszne, ale trzymam wszystko.
Podstawą mojej pracy z plikami jest architektura systemu Apple OSX a zdjęcia RAW są trzymane na dyskach zewnętrznych gdzie system plików to Mac OS Extended (kronikowalny), który bez problemu jest odczytywany na wszystkich systemach linuxowych (w przeciwieństwie do Microsoft NTFSa).

W artykule posłużę się zrzutami ekranu na przykładzie Agi i Paula. Ich wyjątkowa i romantyczna sesja narzeczeńska dostępna jest na moim blogu.

Jak już wspomniałem wcześniej wszystkie pliki RAW przechowywane są na zewnętrznych dyskach. Dyski posiadają swoje unikatowe nazwy dla ułatwienia zarządzania.
Urządzenia podłączam do komputera za pomocą Stacji dokującej 3,5″, która połączona jest z komputerem za pomocą portu USB 3.0.
Struktura katalogów w każdym magazynie zewnętrznym przedstawia się bardzo prosto: „(a) Kopia do obróbki” oraz „(b) kopia do usunięcia”. Katalog (b) jest zwykłym backupem (kopią) materiału zdjęciowego. UWAGA! Materiał, który jest kopiowany do katalogu (a) nie może być skopiowany do katalogu (b) na tym samym dysku!

struktura katalogów

W stacji roboczej posiadam kilka dysków. Podstawowym jest (1) Dysk SSD na którym jest zainstalowany system operacyjny oraz podstawowe programy do pracy i na tym dysku nie ma nic więcej! Takie rozwiązanie ma dać optymalną prędkość systemowi operacyjnemu, zainstalowanym tam aplikacjom oraz uniezależnienie działania komputera od plików dla klientów.
Kolejny (2) dysk SSD jest magazynem danych, który przechowuje biblioteki Lightrooma do aktualnej obróbki. Każde moje wydarzenie fotograficzne posiada oddzielną bibliotekę w której są wygenerowane smart previews.

(3) Zwykły Dysk talerzowy na którym są przechowywane pliki JPG oddane klientom. Następnym dyskiem umieszczonym w komputerze jest (4) duży magazyn, który przechowuje backup dysku (1), (2) oraz (3). Backup wykonywany jest automatycznie za pomocą natywnej aplikacji Time Machine.

Wykonanie oddzielnej biblioteki w aplikacji Adobe Lightroom:

Smart previews – ta funkcjonalność pozwala na selekcję i obróbkę materiału bazując na samej bibliotece lightrooma (nie potrzebne są pliki RAW!).

Dodatkową funkcją, wygodą w zarządzaniu zdjęciami oraz bibliotekami lightrooma jest Mac’owa lupka (spotlight). Dzięki niej bardzo szybko po nazwach i słowach kluczowych znajduję w swoim systemie pliki RAW i pliki bibliotek danego reportażu ślubnego.

Title photo by rawpixel.com from Pexels

Comments
Add Your Comment

Historie ślubne

Odkryj inne zdjęcia ślubne

CLOSE MENU